ETF na kryptowaluty

ETF na kryptowaluty to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy obawiają się inwestycji na rynku krypto

EFT na kryptowaluty – czy i dlaczego warto?

Współczesny rynek finansowy to nie tylko takie „sztampowe” aktywa jak akcje oraz obligacje. Oprócz tego inwestorzy mają dostęp do całej palety instrumentów. Są wśród nich np. jednostki uczestnictwa w funduszach typu ETF czy takie ryzykowne inwestycje alternatywne jak na przykład waluty wirtualne (kryptowaluty). Te ostatnie dają szansę na wysoki zysk, ale z różnych powodów inwestowanie w krypto budzi obawy wielu z nas. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem może okazać się ETF na kryptowaluty.

Kryptowaluty – z czym to się je?

Kryptowaluty to stosunkowo nowe rozwiązanie na globalnym rynku finansowym. Liczy sobie ono zaledwie kilkanaście lat, ale trudno znaleźć osobę, która ma przynajmniej podstawową wiedzę na temat ekonomii i nie wie, czym jest Bitcoin – jedna z najbardziej znanych walut wirtualnych. Zdaniem niektórych kryptowaluty mogą być w przyszłości alternatywą dla pieniądza tradycyjnego (fiducjarnego).

Jeśli przeanalizujemy rynek kryptowalut na przestrzeni ostatnich lat, możemy dojść do dwóch głównych wniosków:

 • waluty wirtualne to aktywa, które charakteryzują się wysokim poziomem zmienności. Aby się o tym przekonać, wystarczy rzut oka na notowania Bitcoina:
  • 2012-2013: kurs na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu dolarów za 1 BTC,
  • 2014-2017: kurs 1 BTC wynosi kilkaset dolarów,
  • 2018-połowa 2021: kilka-kilkanaście tysięcy dolarów,
  • 2021-2022: maksima na poziomie ok. sześćdziesięciu  tysięcy dolarów,
  • 2023: nieco ponad dwadzieścia tysięcy euro 1 1 Bitcoina;
 • rynek kryptowalut to sektor, który jest mocno niestabilny. W efekcie dochodzi nierzadko do katastrofy, która jest niespotykana w przypadku regulowanych rynków finansowych – upadku całej giełdy. Dobry przykład stanowi tu FTX, czyli jedna z większych giełd kryptowalutowych na świecie (upadek w 2022 roku).

Taki stan rzeczy oznacza, że inwestorzy często boją się alokować kapitał w tak niestabilnym sektorze rynku – ryzyko upadku jest wystarczającym odstraszaczem. W takiej sytuacji pewnym wyjściem może okazać się dla nich instrument typu ETF na kryptowaluty. Na czym polega inwestowanie w ETF-y?

ETF jako instrument inwestycyjny

ETF to popularny w ostatnich latach instrument inwestycyjny, którego początki sięgają jeszcze lat dziewięćdziesiątych. Ta forma inwestycji cieszy się niemałym zainteresowaniem ze strony posiadaczy kapitału – zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Jego główną zaletę stanowi fakt, że ETF-y odzwierciedlają zachowanie obiektów bazowych, którymi często są np. zbiorcze indeksy spółek giełdowych. A zatem, zamiast kupowania wszystkich spółek należących np. do S&P 500 inwestor może kupić jeden ETF, który odwzorowuje kierunek i tempo zmian całego indeksu.

ETF-y na kryptowaluty – czy warto?

Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – ten tekst nie jest poradą inwestycyjną; ponadto, każda forma inwestowania kapitału wiąże się z ryzykiem. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze, że:

 • podczas gdy inwestowanie w kryptowaluty wymaga posiadania portfela krypto, nie jest to konieczne w przypadku ETF-ów – te ostatnie są standardowym instrumentem finansowym, który można kupować i gromadzić na rachunku inwestycyjnym,
 • znacznie spada ryzyko w postaci ataków hakerskich czy upadku giełdy – zagrożenia te, jak już wiesz, to dość częste zjawisko w tym nieuregulowanym obszarze, jakim jest rynek kryptowalut.
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.